3607 پنجمین شماره ماهنامه دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
پنجمین شماره ماهنامه دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ماهنامه «دانش بنیان» در پنجمین شماره خود، با گزارش‌هایی از چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، نگاه ویژه‌ای به ارتباط اقتصاد مقاومت و اقتصاد دانش بنیان انداخته است.

در ابتدای این شماره از ماهنامه «دانش بنیان»، پرویز کرمی؛ دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و سردبیر این ماهنامه، در یادداشتی به اهمیت اقتصاد مقاومتی و ضرورت قناعت و تقویت آن در کشور اشاره کرده است.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان که «اقتصاد مقاومتی یعنی تقویت بنیه‌های قناعت» را تیتر آن برگزیده، آورده است: «به گواهی تاریخ اتفاقاً ملت ما ملتی است که در لذت و صفا و تمتع از مواهب دنیا را بر خود نمی‌بندند و از دنیا رو بر نمی گردانند؛ این قناعت در ادبیات سیاسی امروز به «مقاومت» تعبیر می‌شود و اقتصاد مقاومتی چیزی جز تقویت بنیه‌های قناعت نیست.»

حسن قاسمی یزدآبادی؛ مدیر کریدور خدمات صادرات محصولات دانش بنیان، در این ماهنامه از «توانمندسازی صادراتی» و حضور در بازارهای جهانی و توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان از طریق کریدور صادرات، نکته‌هایی کارآمد برای مخاطبان «دانش بنیان» نوشته است.

از آنجا که این شماره ماهنامه نسبت به شماره‌های قبلی خود، به صورت ویژه‌ای به موضوع اقتصاد مقاومتی پرداخته است، مطالب متعدد دیگری نیز در این باره ارائه شده است مثلا میثم نهاوندیان درباره بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی و پیچیدگی‌های آن، چندین سطر، نگاه کارشناسانه خود را نوشته است. علی قنبری، معاون وزیر جهاد کشاورزی، نیز درباره مدیریت ریسک‌ها و تکانه‌پذیری در عرصه اقتصاد مقاومتی، تجربیاتش را بازگو کرده است. رضا سخاومت نیز اقتصاد مقاومتی را میانبری قابل اعتماد به تحقق شعار سال 1395 دانسته و نکاتی در این باره آورده است.

«من این فیلم را برای دولت نساخته‌ام، بلکه برای مردم ساخته‌ام. خانواده باید بفهمند که در دولت بسته شده و به جای تربیت فارغ التحصیل بیکار باید کاری کنند که بچه‌ها حرفه و کارآفرینی یاد بگیرند تا در آینده به خیل بیکاران اضافه نشوند.» اینها، بخش‌هایی از گفت‌وگوی صریح «دانش بنیان» پنجم با سیاوش سرمدی کارگردان مستند «معتاد به نفت» است که درباره فیلم  و انگیزه‌های خود برای ساخت آن، صحبت کرده است.

محمدرضا نجفی، منشی دبیر انجمن قطعه‌سازان، نیز درباره موضوع مهم برندسازی در صنعت قطعات خودرو پای یک گفت‌وگو نشسته و از تولد برندهای قطعه سازان ایرانی، خبر داده است.

آیدا محققین که یک مدیرعامل جوان و کارآفرین فعال در کشور است تجربیات خود را در این عرصه با مخاطبان «دانش بنیان» به اشتراک گذاشته است. او می گوید: «از آنجا که سرعت عمل بالا و صرفه جویی در هزینه‌ها و به ویژه در زمان از جمله دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در مقابل شیوه‌های سنتی کسب و کار است، رویکرد ما برای بهبود عملکرد کسب و کار خود و به عبارتی سودآوری سازمان، توسعه چابکی مورد نیاز برای شناسایی و دریافت فرصت‌ها، سریعتر از رقباست که این چابک‌سازی بر مبنا و استفاده از فناوری اطلاعات صورت می‌گیرد.»

محمد مروج حسینی بنیان‌گذار نخستین کارخانه فرش ماشینی در ایران از بازگویی تجربه‌های 45 ساله کارآفرینی‌ خود، دریغ نکرده است. اعتقاد این کارآفرین بر آن است که «ریشه ما در ایران است و با وجود همه مشکلات، زندگی کردن ما در اینجا معنی دار است و حتی اگر شهروند درجه دو هم باشیم از کمک کردن به دیگران واقعا لذت می‌بریم.»

یک تیم استارت‌آپی 8 نفره که با ایده موفقشان از یک سال گذشته، توانسته‌اند نگاه‌ها را به خود جلب کنند و جوایزی هم بگیرند، پای گفت وگو با خبرنگار «دانش بنیان» نشسته‌اند و از آزمون و خطاها و بیم و امیدهایشان در کار حرف زده‌اند. در نهایت گفته‌اند: «حمایت‌های مالی را رد کردم تا جنبه علمی خود را از دست ندهیم.»؛ ضمن اینکه توصیه به این جمله کرده‌اند که «برای موفقیت باید دنبال فرهنگ تیم سازی رفت.»

خوشبختانه این روزها و ایام، توجه به یافتن راه رهایی از خام فروشی و وابستگی به منابع زمینی و زیرزمینی و اتکا به دارایی‌ها و ثروت‌های فکری، نقل مجالس عام و خاص شده است. رسول بیدرام، استادیار گروه اقتصاد هنر دانشگاه هنر اصفهان، هم در ادامه سلسله مطالبی که درباره اقتصاد خلاق در ماهنامه «دانش بنیان» می‌نویسد، به «بازتولید ثروت از طریق به کارگیری دارایی‌های فرهنگی» اشاره کرده است.

گزارش‌ها و یادداشت‌های بسیار دیگری نیز در این شماره نشریه، آمده است که هر یک نکته‌ها و تجربیات قابل توجهی در زمینه اقتصاد دانش بنیان و کسب و کار و کارآفرینی و بهره مندی از فکر و رساندن علم به عمل آورده شده است که هر یک صاحب جذابیت‌ها و ریزه‌کاری‌هایی دارد.

یک نکته دیگر برای یادآوری آنکه، مخاطبان «دانش بنیان» با موبایل‌های هوشمندشان و داشتن برنامه کدخوان، می توانند از کدهای QR  این ماهنامه را برای هر چه بهتر بهره مندی از مطالب آن، استفاده کنند.

پنجمین ماهنامه «دانش بنیان» ویژه اردیبهشت ماه 1395، به صاحب امتیازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با مدیریت سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی در دسترس علاقه‌مندان گرفته است.


دسته: کتاب‌های آموزشی
132
حجم فایل: 5,496 کیلوبایت
فرمت فایل: pdf
دانلود رایگان
تاریخ: 12:7:20 1395/05/01
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
موضوعات مرتبط
 آشکارسازی تصویری درب های محیط های درونی به کمک ویژگی هیستوگرام گرادیان جهت دار و دسته بند ماشین بردار پشتیبان
 هیستوگرام گرادیان جهتدار HOG
 کتاب اینترنت اشیا (IoT)
 نحوه آموزش وزن های شبکه عصبی رو به جلو با استفاده از ترکیب الگوریتم کوچ پرندگان PSO و بهینه سازی پس انتشار
 شبیه سازی و گزارشی از نحوه تشخیص لبه در تصویر با استفاده از الگوریتم بهینه سازی کلونی مورچه ها ACO
 شبیه سازی و بررسی الگوریتم بهینه سازی مبتنی بر انفجار نارنجک GEM
 شبیه سازی و گزارش نحوه عملکرد الگوریتم بهینه سازی کلونی زنبور عسل با حافظه Artificial bee colony algorithm with memory
 مسیریابی(routing)- بخش اول
 مسیریابی(routing)- بخش دوم
 ایجاد زیرشبکه (Subnetting)
 ششمین شماره ماهنامه دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 شبیه سازی الگوریتم خوشه بندی پایگاه داده UCI به کمک الگوریتم بهینه سازی کلونی زنبور عسل ABC
 شبیه سازی الگوریتم خوشه بندی پایگاه داده UCI به کمک الگوریتم بهینه سازی کوچ پرندگان PSO
 شبیه سازی نحوه بهینه سازی توابع تست مختلف توسط الگوریتم نهنگ WOA
 بررسی اجمالی الگوریتم بهینه سازی انفجار نارنجک Grenade Explosion Method-GEM
کانال تلگرام ابرپروجکت رفتن به بالای صفحه
Close فراخوان عرضه مستندات، گزارش‌ها، کدها و پژوهش‌های شما در ابرپروجکت
برای توضیحات بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.
Close مجوزهای قانونی و رسمی ابرپروجکت
برای مشاهده مجوزهای ابرپروجکت روی آنها کلیک نمایید.